Sida 1 av 2

Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämpare/chassi... ?

Postat: 20 januari 2015, 22:55
av JoniX
Hej!

Jag hade tänkt ta tag i att ställa in dämparna på min skoter så att de dämpar lite bättre,
för just nu tycker jag inte att den dämpar någonting alls nästan, speciellt inte fram.
Jag har sökt lite och försökt läsa på, och jag har i alla fall en aning om vad alla inställningar på
dämparna gör, men jag har ingen riktig koll på hur det översätts till direkt åkning.

Men just nu har jag två stycken problem som jag försöker ta itu med och som jag skulle behöva lite hjälp med:

1. Skotern är väldigt spårkänslig.
Jag har nyss ställt in skidorna med totalt ca 5 mm (2.5+2.5mm) toe-out samt justerat camber på ena skidan så att de står lika (en aning negativt), men jag har inte hunnit testat det ännu.
Men jag antar att jag kommer behöva justera dämpningen också, och vad är det då som kan göra mest nytta att ställa in? Öka fjäderspänningen på centraldämparen för att minska skidtrycket?

2. Jag tycker att främre dämparna knappt dämpar något alls, eller i alla fall är väldigt hårda. Vad jag läst mig till så borde de bli mjukare om jag ställer högfartskompressionen + lågfartskompressionen till ett mjukare läge, men till min förvåning så stod de redan på lägsta (eller ja det kändes som om det inte gick att vrida mer, men jag vågade inte ta i något, men det gick mycket lättare att skruva åt dem i alla fall).
Kan fjädrarna påverka så pass mycket att den blir hård fram? Eller är det fel på dämparna? Eller ska man skruva åt för att göra de mjukare? (Det stod S respektive H på dem, vilket jag antar är Soft och Hard, där Soft var att skruva ut dem).



(Och för dom som funderar så har jag inte glömt bort min guide för variatorerna,
jag har bara inte haft tid och motivation att skriva vidare ännu :) )

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 20 januari 2015, 23:32
av RannerKing
http://www.lynxtalk.se/forum/viewtopic.php?f=9&t=1759

Min melodi:

Ställ in bakre fjädern efter förarens vikt.
Ställ i centerfjädern efter önskat skidtryck.
Mjukt ställda framfjädrar.

Önskvärt (för mig iaf) är att fjädringen bottnar ibland vid den hårdaste körningen. Gäller både bak och fram.
Då använder man hela dämparens längd.

Du bör börja med att släppa framfjädrarnas förspänning.

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 21 januari 2015, 02:00
av JoniX
Ja det är precis den tråden som jag suttit och läst igenom och fått mestadels information ifrån, riktigt bra information där.

En fundering ang bakre fjädern; om jag lyfter upp skotern och släpper ner den så "saggar den ihop" ca 1 cm innan allting blir spänt, så upplever jag det i alla fall. Ska jag bara fortsätta spänna fjädern tills den åker ner totalt 5 cm från att jag släpper, eller ska jag räkna dessa 5 cm från det att den "saggat ihop"?

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 21 januari 2015, 08:25
av RannerKing
Bakre fjädringen ställer du in med dig på skotern. Mät efter den saggat ihop.

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 22 januari 2015, 15:43
av JoniX
Ja självklart när jag är på den! Jag glömde skriva till det :D

Jag håller fortfarande på och tweakar, men jag har kommit på två funderingar:
1. fjädrarna i boggin, har man dom i princip bara för att skälla skidtrycket respektive förarens vikt? Jag vill att den "suger upp" mer gupp än vad den gör just nu, är det då bara hög och lågfartskompressionen jag ska fokusera på?

2. Jag och en kompis började diskutera, och om jag utav någon anledning skulle vilja byta bort allt för att istället maximera skidres/"åka på rulle", då gissar jag på att det är hård centraldämpare och mjuk bakre dämpare + mjuk låghastighets som gäller?

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 23 januari 2015, 11:13
av RannerKing
1. Ja, det är vad fjädrarna bör användas till men är det så att man kör så hårt att dämparnas chimsning inte tar allt kan man få spänna fjädrarna mer. Framförallt hårdare högfartskomp. bör hjälpa för dig.

2. Precis, den fjädringsinställningen är ett ypperligt sätt att slösa effekt på ;)
I de fall man har ställbar balatarem ska den i så fall vara på längsta läget.

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 23 januari 2015, 22:43
av JoniX
Ja jag kör inte så speciellt hårt tycker jag, men det är väl dels för att jag inte tycker stötdämpningen är helt med och vi har så små och knöliga leder häromkring där jag bor, så det finns inte marginal för misstag.

Jag teståkte lite idag, tanken var att jag skulle testskruva lite på dämparna medan jag åkte, men jag bara njöt av åkturen istället :Happy:
Men spårkänsligheten kändes bättre, men det var inte helt borta. Dock så är det som värst när jag åker efter en polare som kör en Skidoo, och han var inte med idag. Men jag vet inte om förändringen berodde på skidjusteringen eller det jag gjorde på dämparna.
Styrningen tyckte jag varierade mellan "okej" och "sådär" beroende på omständigheter. Jag kom dit jag ville om jag hade rätt gaspådrag men det blev inga Formel1 g-kraftssvängar precis.

Just nu har jag ställt in följande:
framdämpare hög och lågfart - mjukaste
framfjädrar - mjukaste
balatarem - lägsta
centralfjäder - ?? "lite hårdare än innan"
centraldämpare högfart - mjukaste, lågfart - ?? orörd
bakfjäder - sjunker 5 cm med mig på, dock inställd med en helt snöfri snöskoter och i ca -1 grad C temperatur
bakdämpare högfart - mjukaste, lågfart - ?? orörd

Framänden hade jag förväntat mig vara som ett moln efter att ha allt på mjukaste, men den kändes fortfarande stötig när någon av skidorna åkte över en knöl, men det kanske helt enkelt inte blir bättre än så. Men jag tyckte knappt att jag kunde se skidorna röra sig något alls, fast det kanske å andra sidan är svårt att se från körpositionen.

1. På vilket sätt hjälper hårdare högfastskomp? Borde den inte bli stummare ändå då? Jag frågar för att försöka förstå hur allt fungerar :) Jag hade förväntat mig att den tar upp mer om jag har en lägre komp.

2. Ja då hade jag rätt ändå i diskussionen :D Det kommer antagligen en dag då jag ställer in den som så bara för skojs skull, just nu lyfter den skidorna någon decimeter en bit bara, men går väl desto bättre på gupp just nu antar jag :) Dock hittar jag delade meningar om rulleåkning på PPS:en, vissa säger att det går lätt och andra säger att det är nästan omöjligt.


Sen så har jag en fundering ifall du eller någon kan svara på det, hur justerar man lättast fjädrarna? Jag har en original-haknyckel i verktygslådan, men jag har svårt att använda den. Muttrarna går riktigt trögt att vrida och jag tycker bara haken hakar av hela tiden, med resulterande slagen knoge på handen. Jag körde med hammare och mejsel ett tag, men det går långsamt och jag tror inte muttrarna mår så bra av det.

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 24 januari 2015, 00:28
av RannerKing
1. Vid snabb komprimering av dämparen ger en hårdare inställning helt enkelt en hårdare dämpare. Med andra ord behövs mer kraft att trycka ihop dämparen.

2. Personligen är det inget jag vet något om, finns filmer där folk kör på rullen med skotrar som har PPS boggie. Men är inget jag eftersträvar.

Rengör gängorna med ett bra rengörningsmedel och diskborste. Smörj med 5-56 eller liknande.
På det viset behöver jag bara släppa låsmuttern och sedan vrida på själva fjädern och muttern för att ställa in dämparen. För att lossa och dra åt låsmuttern (Yttre mutter) använder jag antingen dorn och hammare eller polygrip. Originalverktyget är rent skräp.

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämapre/chassi... ?

Postat: 24 januari 2015, 20:41
av JoniX
1. Ja det är just det jag funderar på, blir det inte ännu mer stötigt då?

Dum fråga kanske, men hur vet jag om den slår igenom? På min gamla slitna Polaris som jag hade en gång i tiden så hördes och kändes en stort duns när den slog igenom, men jag kände inget sånt när jag åkte på Lynxen, och då har jag allting utom rebound och central- och bak-fjädrarna på mjukaste. Visserligen hoppade jag inget, men körde ändå på sträckor med, enligt mig, rejäl puckelpist.


Aah! Ja det ska jag prova, det vore perfekt om jag slapp använda haknyckeln :D

Re: Rave-600 ( 2008 ) Hur ställa in stötdämpare/chassi... ?

Postat: 28 januari 2015, 11:33
av RannerKing
Ja, den blir stötigare med hårdare kompression.

Du känner när den slår igenom, när det tar stopp i fjädringsrörelsen.
Nu kör du ju Lynx så det krävs en hel del innan fjädringen bottnar.