Sida 1 av 2

RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 21 januari 2012, 21:34
av alex
Hej.

Jag har problem;

Jag ska göra en lång historia något kortare.
För ett par veckor sedan körde jag sönder motorn i min RAVE RE 600 HO 2007.
Det var en kolv som gick sönder, jag har flera teorier på vad som kan orsakat det hela.
Dels tror jag på normal förslitning, dock har motorn bara gått 420 mil.
Det känns ju inte helt rikigt då jag tycker motor borde kunna gå lite längre innan byte av kolvar.
Skotern kan i och för sig hårt innan min ägo, bl.a bakre bärarmsinfästning (knöligt/deformerad) skvallrar om det, men det kan ha varit otur också.
Nästa teori är att det kan ha blivit brist på bensin pga. ev. stopp i förgasare/tank eller felbestyckning?
Jag har orginalbestyckning dvs. HÖGFART 380 och LÅGFART 17.5, haveriet skedde strax under 1000m över havsnivå.
Tror därmed inte att bestyckning kan ha bidragit till eländet?

Hur som helst har jag lagat motorn efter alla konstens regler.
Kolvar bytta, lager infettade och nya packningar förstås etc etc.

När provstarten skulle ske började det med att motorlampan lyste och skrek. Det var glapp i tempgivarkontakten.
Problemet löst och nu startade skotern och lät som den ska göra,
dock ej provkörd bara startad och gasad lagom tills den börjar driva framåt.

Idag åkte jag i Svartnäs och kom bara en kilometer ut på en sjö och där "döade" den och fick inte nog med bränsle som det verkade.
Teorierna bland sällskapet haglade och vi enades om att, som sagt, bränslet inte kom fram.

Skotern går att starta efter många startförsök men går inte bra, den vill dö. Jag kan åka 10 meter på full gas med choken i, sedan dör den.

Nu har jag mekat lite och har kontrollerat vacuum från vevuset, det finns där men hur mycket ska det vara när man bara drar i startsnöret? Kan man mäta upp det med vacuum klocka/mätare och finns det som sagt ett värde som vacuumet ska uppfylla från vevhuset?
Kort och gott går det att kontrollera att vacuumet är som det ska utan att ha motorn igång?

När vacuumslangen kopplas på pumpen och jag drar i startsnöret så suger pumpen bränsle och ger bränsle i liten mängd. Jag är förstådd i att mängden bränsle vid bara drag i startsnöre inte kan jämföras med motorn i gång. Men som sagt, bränslet kommer.
Finns det någon sätt att kontrollera att bräslepumpen är okej?

Finns det fler teorier jag bör kolla om de stämmer.

Bilder finns på den trasiga kolven om någon kan spå något på utseendet av haveriet.

Ursäkta att frågorna blev långdragna :blush:

Tack på förhand.

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 00:54
av 2stroke
Lägg ut bra och tydliga bilder på kolvarna här i tråden !!

:kort:

Re: Bränsletillförsel

Postat: 22 januari 2012, 00:57
av bcool
Upp med bild på kolv och tändstiftet som satt i. Finns foton på båda kolvtopparna då du öppnade motorn?

Första teorin kan du utesluta. En motor går sönder på grund av ett tekniskt fel efter 420 mil, inte pga att den är utnött.

Gör kompprov. Om den inte får tillräckligt med bränsle, så hinner man utan problem elda upp en till kolv efter "en kilometer på en sjö".

Om motorn har såpass kompression att den går att starta, så finns även vevhuskompression som är tillräcklig för att driva en pump. En gissning i detta läge, med otillräcklig info, är att problemet sitter i förgasare, insugsgummi eller packbox på vevaxel.

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 12:05
av alex
Hej. Tack för visat intresse till att börja med :)

Kompressionen kollade jag i går kväll, tror det var 9,5-10 i båda burkarna, de var lika i alla fall.

Förgasargummina kollade jag vid renoveringen, för en vecka sedan, inga sprickor där. Kollade dom även igår,
ännu mer nogrant, det enda var en väldigt ytlig spricka, knappt synlig.

Förgasarna har jag gjort ren med bensin och tryckluft. Det jag gjorde då var att ta ur munstyckena, nålarna, flottörerna och spärrade förgasarna på helt öppet. Jag spolade med bensin och "sköljde" med tryckluft. Munstyckena i sig tvättade jag i ultraljudstvätten, "spolade" med tryckluft.
Har jag gjort rätt? Borde jag demontera dom ytterligare och tvätta/spola?
Det jag såg nu (igår kväll) vad gäller munstyckena, var att ett av dom var sprucket, alltså i gängan ett halvt varv. Bidragande orsak till den dåliga gången?
Jag har nu monterat i 390 på HÖGFART för att vara säker. Dumt av mig?

Packboxarna på vevaxel är nya så dom är inte läckbenägen av den anledningen, men där emot kan de kanske sitta på sniskan/inte riktigt på sin plats? Men samtidigt kommer jag då att tänka på att packboxen på variatorsida har ju en täckbricka/hållare som som sagt för den på rätt plats. Men är den inte rätt monterad när blockhalvorna sätts ihop så är det klart att täckbrickan inte gör mer nytta än att den inte tillåter att packboxen vandrar ända ut till variatorn. Statorsida är det ju samma sak, fast utan täckbricka. Även denna måste passas in riktigt när halvorna sätts ihop.
Jag har haft dessa i åtanke sedan bränsletillförselproblemet uppstod igår, men med tanke på att de är svårast att göra något åt så vill jag gärna se över andra möjliga problemkandidater först. Kanske är fel av mig att resonera och göra så?

Mina bilder är alldeles för stora, hur gör jag?

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 13:36
av alex
Jag har lyckats ladda upp bilder. Se länken;

https://plus.google.com/u/0/photos/1022 ... 1703/posts

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 15:09
av alex
Tillägg till problemlösning;

Den genomskinliga plasten i pumpen (membran?) har en fläck där det ser ut att ha blivit bränt, ej hål. Jag noterade att det var precis vid ett, vad jag tror, är ett "övertryckshål" eller liknade placerat mitt på "pumphuset". Vad beror detta på och är det något som kanske bidrar till det hela?

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 16:49
av ogge
tycker att det ser ut som att den gått lite snålt på bilderna på stiften. dom var ju lite vita vad jag kan se iaf

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 17:56
av alex
Bilder uppdaterade; https://plus.google.com/photos/10226737 ... 1703/posts

Pumpen isärtagen. Bland annat så syns ett "brännmärke" på plastfilmen i pumpen, i samband med ett hål ovanpå pumphuset. Varför?

Ska det vara, av vad jag kan se, kondens innanför plasten? Alltså där vacuum kommer in i pumpen.

Tömde tanken och, vilket jag visste, tankgivaren hade gått sönder. Hittade delar på botten samt plastskräp efter tankmätarhaveriet. Se bilderna för att se skräpet som låg där. Det var mer småpartiklar med i bensinen men jag kunde inte ta upp det för hand, det var som sagt för litet att greppa.

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 19:19
av Max_k
Satt båda knastrena kvar? Tänkte så de inte har klivit ur spåren och orsakat kaos inne i motorn.. Jag kör min re 600 på 330 i högfarten, så den ska inte gå för snålt pga munstyckena. De är ju fett bestyckade original för att vara säker.

Jag hade testat byta ut pumpen om du har någon kompis med en skidoo/lynx för att utesluta de innan du renoverar den.

Stiften såg konstiga ut, som "orena" eller vad man ska säga. Som att de ligger kvar en jävla massa oförbränt på dem.

Re: RE-600 ( 2007 ) Vad orsakade mitt haveri... ?

Postat: 22 januari 2012, 19:40
av alex
Båda knastren satt kvar. Mycket möjligt att annat än knaster har följt med ner i motorn. Borde då vara delar av kolvringar och kolvar.

:ninja: Jag är rätt färsk på skoterfronten.....
men är inte 330 en snålare bestyckning än 380 ?
Jag har nämligen 380, eller snarare hade.
Jag har nu valt att låta den gå fetare på 390.
Eller har jag gjort den snålare nu ?

Jag har en bekant som totalskrotat sin Ski-Doo med Rotax-800 motor
Kan jag prova hans bränsle pump på min motor ?

Startförsök gjordes efter haveri, därmed konstigt färgade stift.
Möjligen ?
Alltså pumpat in soppa med ingen start.

hur ställer du/ni er till min förklaring på soppapumpen och bilderna på den?